Od 1 października 2021 roku weszły w życie kluczowe zmiany odnośnie rozliczeń z zakresu VAT zawarte w pakiecie SLIM VAT 2. Pierwsze aktualizacje nastąpiły w zeszłym miesiącu, jednak to właśnie 1 października tak naprawdę SLIM VAT 2 wszedł w życie. Jakie zmiany zostały wprowadzone?
- Zmiany w uldze na złe długi.
Pierwsza zmiana dotyczy możliwości skorzystania z ulgi w przypadku transakcji w sektorze B2C, a także podatnikami zwolnionymi z podatku VAT w momencie potwierdzenia danej wierzytelności prawomocnym orzeczeniem sądu oraz skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego lub w sytuacji, kiedy wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką.
Druga zmiana dotyczy uchylenia warunku, który mówił, że dłużnik nie może znajdować się w trakcie likwidacji lub postępowania restrukturyzacyjnego lub postępowania upadłościowego, w dniu świadczenia usług lub dostawy towaru, oraz w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej w celu zastosowania ulgi. Uchylny zostaje również wymóg zgodnie z którym dłużnik musi być czynnym podatnikiem VAT.
Trzecia zmiana dotyczy wydłużenia terminu na skorzystanie z ulgi aż do 3 lat od daty wystawienia faktury, która dokumentuje daną wierzytelność; licząc od końca roku, w którym wierzyciel wystawił daną fakturę. - Możliwość odliczenia VAT przy korekcie rozliczeń VAT w JPK_V7 za okres, w którym powstało prawo do odliczenia oraz za jeden z trzech okresów rozliczeniowych następujących po okresie, w którym powstało to prawo.
- Możliwość uwolnienia środków z zamykanego rachunku VAT (tzw. rachunek techniczny).
- Określenie, której dostawie należy przypisać wysyłkę lub transport w transakcjach łańcuchowych (towary z art. 22 ust. 2) wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego albo z terytorium jednego państwa UE na terytorium innego państwa UE przez pierwszego dostawcę (w tej sytuacji wysyłkę lub transport należy przyporządkowywać dostawie) lub ostatniego nabywcę (w tej sytuacji wysyłkę lub transport należy przyporządkowywać dostawie dokonanej do ostatniego nabywcy).
- Wydłużenie terminu zgłoszenia VAT-26 z 7 dni do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z pojazdem.
- Zastosowanie zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dla dostawy nieruchomości – brak uzależnienia zwolnienia od złożenia dodatkowo zgodnego oświadczenia stron transakcji do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy, przed dniem dokonania dostawy nieruchomości, jeśli tylko w akcie notarialnym zawarto odpowiedni zapis.